Postvundamendi ehitus
Estonian Tube Production OÜ papptorud sobivad betooni valamiseks postvundamendi ehitusel. Laokaubana müüme 125, 150, 200 ja 250mm läbimõõduga paberist torusid (pikkus 1200mm).
Postvundament on lihtsamaid ja kiiremaid meetodeid vundamendi valmistamiseks. See vundamendi liik sobib näiteks terrassi vundamendi ehitamiseks (aga ka aiamaja, kasvuhoone ja muude kergehitiste jaoks). Tegemist on soodsama ja vähem eelteadmisi vajava ehitusviisiga võrreldes lint- või plaatvundamendiga.
Vundamendi ehitamisele eelnevalt on soovitav uurida, kas konkreetses kohas tekivad ehitisi kahjustavad külmakerked (maapinnas oleva niiskuse jäätumine). Seeläbi leiate kui sügavad vundamendi postid valada ja kui pikki pabertorusid valamise jaoks vajate.
Alljärgnevalt on toodud juhend, kuidas saate papptorude abil ehitada postvundamendi.
1. Vundamendi valamine allapoole külmumispiiri
Postvundamendi ja ehitise stabiilsuse jaoks on vajalik see valada maapinnas allapoole külmumispiiri (Eestis 0,9 – 1,5 m). Puurige või kaevake sobiva sügavusega auk ja lisage selle põhja 20-30cm killustiku kive (pehme aluspinna korral). Killustiku asemel võib vundamendi põhja teha liivapadja või liiva ja killustiku kombinatsiooni.
Augu võib kaevata käsitsi või kasutada selleks pinnasepuuri.
2. Toru fikseerimine ja toestamine
Asetage puuritud (kaevatud) auku papptoru ja fikseerige papptoru asend. Fikseerimiseks on soovituslik kasutada kruusa või liiva
Juhul kui kasutate pikki papptorusid ja toru ulatub maapinnast rohkem kui 0,6m välja, siis tuleb papptoru toestada maast välja ulatuvas osas. Ilma toestuseta võib toru painduda. Eritellimusel saab valmistada ka tugevama seinaga torusid, mis ei vaja toestust.
Soovi korral paigaldage valuvormi armatuur (sarrusteras) või keermestatud latt.
3. Papptoru täitmine ja tihendamine
Järgmiseks hakake valama betoonisegu käsitsi papptoru sisse. Valage esimesed liitrid ettevaatlikult, et papptoru asendit mitte paigast nihutada. Kui valuvorm on betooniga täitunud, siis tihendage valatud betoon (käsitsi või näiteks nuivibraatoriga). Tihendamisega suurendate betooni tugevust, külmakindlust jne.
4. Betooni kuivamine ja papptoru eemaldamine
Betoon peaks saama kuivada vähemalt 7 ööpäeva (lähtuvalt ka ilmaoludest ja konkreetse betooni kasutusjuhendist). Seejärel lõigake ära papptoru maapealne osa ja postvundament näiteks terrassi või aiamaja ehitamiseks on valmis. Lisaks muudele eelistele on papptoru eelis kanalisatsioonitoru või ventilatsioonitoru ees võimalus pappi lihtsast noaga betooni ümbert lõigata.
Estonian Tube Production OÜ klientide enim tellitud mõõdud on 150*1200mm ja 200*1200mm.
Üldjuhul kasutatakse 150*1200mm hülsse terrassi ja aia ehitamiseks. 200*1200mm hülsid on rohkem kasutusel aiamajade ja muude kerghoonete ehitamisel.
Terrassile postidest vundamendi ehitus
Postvundamentidega ehitatakse väga sageli terrassi vundament. See vundamendi liik vähendab külmakergete ohtu ning ei eelda eelnevat suurt ehitusalast kogemust.
Terrassi vundamendi postide vahe on vahemikus 1 – 1,5m. Täpne vahe sõltub karkassi ehitamiseks kasutatavate prusside ristlõikest.
Terrassi vundamendi ehitamisel võiks arvesse võtta, et kui terrass asub maja kõrval võib terrassile langeda talvel katuselt lumi ja avaldada terrassile täiendavat koormust.
Kui ehitate terrassi ja soovite vundamendi valamiseks papptorusid, siis võtke meiega ühendust:
oliver@myygipakend.ee või 56 940 970
Kas valuvormiks valida paber-, kanalisatsiooni- või ventilatsioonitoru ?
Pabertoru eelised alternatiivide ees:
- Hind (enamikel juhtudel on papptorud ca 30% soodsam alternatiiividest, suuremate koguste korral isegi üle 50% soodsam)
- Lihtsam lõigata objektil õigesse pikkusesse
- Lihtsam eemaldada hiljem kuivanud betooni ümbert. Paberist valuvormi saab eemaldada noaga, kuid ventilatsiooni- ja kanalisatsioonitoru eemaldamine on tülikam.
- Ohutus (metallist ventilatsioonitoru võib lõigata transpordi või paigalduse käigus. Transpordi käigus ei lõika auto istmeid jne)
- Keskkonnasäästlikus (paberist valuvormi tootmiseks kulub vähem energiat kui plastikust kanalisatsioonitoru või ventilatsioonitoru tootmiseks)
Estonian Tube Production OÜ pakub laokaubana 125, 150, 200 ja 250mm papptorusid (pikkus 1200mm).
Võimalik on tellida ka erinevas pikkuses torusid tarneajaga ca 10 päeva.
Vundamendi jaoks pinnase puurimine
Postvundamendi ehitus algab pinnasesse augu tegemisest. Puuritud või kaevatud auku asetada papptorud. Üksikud augud saab üldjuhul kaevata, kuid kui vajadus teha üle 10 augu, siis enamast kasutatakse pinnasepuure (nimetatakse ka maapuur ja postipuur).
Pinnasepuure renditakse ja müüakse laialdaselt ning nende kasutamine ei ole keeruline. Kasutusel on aku ja bensiiniga töötavad puurid, mida renditakse ehituskauplustes ja tööriistarentides. Pinnasepuure müüakse kõikides suurtes ehituspoodides. Samuti on kasutusel käsitsi töötavad puurid. Käsipuure ei rendita enamasti, kuid nende ostuhind on soodne.
Kui vajate postvundamendi jaoks olemasolevast puurist suuremat auku, siis võib puurida näiteks neli auku ruudukujuliselt ning aukude vahele jääva pinnase välja kaevata. Puuritud auku asetada papptoru.
Terrassi vundamendi posti diameeter
Terrassi vundamendi või muu kergehituse vundamendi valamisel tuleb esmalt otsustada, millise diameetriga postvundament valada.
Tuginedes kirjandusele on soovituslik minimaalne vundamendi diameeter 150mm. Kuid Eestis on praktikas levinud terrassile vundamendi ehitamine ka alates 125mm posti diameeter. Suurema diameetri korral on betoonikulu suurem ja keerukam ka auku puurida või kaevata.
Võib eeldada, et 125mm diameetriga betoonvundament on piisavalt tugev enamike terrasside raskuse jaoks (kui pikkus on vähemalt 1200mm). Kuid vundamendi valamisel soovitame läbi mõelda, kas 125mm läbimõõt on piisava varuga prusside peale asetamiseks. Kui teil tekib kahtlus, kas saate augu puurida vähemalt 1000mm sügavusele, ka siis soovitame vundamendi jaoks kasutada suurema diameetriga papptorud.
Aiamajade, kuuride ja teiste kergehitiste vundamenti ei soovitata ehitada väiksema diameetriga kui 150mm ja ideaalis mitte vähem kui 200mm.
Miks kasutada vundamendi ehitamisel ümarat valuvormi?
Esmakordsel postvundamendi valamisel võib tekkida küsimus, miks üldse valuvormi kasutada. Teoreetiliselt saab kaevata või puurida augu ning selle betooni täis kallata.
Näeme igapäevaselt terrassi ehitajatega suheldes, et ilma vundamendi vormi kasutamata on suur oht külmakerkeks. Meil puudub ametlik statistika, kuid saab välja tuua, et ligikaudu 25% vundamendi pabertorude ostjatest ostab neid selleks, et parandada külma tõttu kerkinud terrassi.
Joonis selgitab, miks sirge servaga vundament aitab külmakerkeid vältida.
Kui postvundamendi serv ei ole sirge, siis kerkiv pinnas saab betoonposti suurema puutepunkti tõttu rohkem tõsta.
Paberist, plastikust või metallist valuvormi kasutamine aitab oluliselt vähendada ka betooni kulu. Mõne kliendi hinnangul isegi kuni 50%.
Loomulikult võib õnnestuda terrassi või kuuri vundamendi ehitus ka ilma ümarat valuvormi kasutamata. Probleem on aga selles, et alles tagantjärgi selgub, kas see oli õige. Külmakerked ei pruugi ka igal talvel tekkida ja probleem võib välja lüüa aastaid hiljem.
Estonian Tube Production OÜ pakub laost kohapealt pabertorusid postvundamendi valamiseks.